Dywany do salonu – jaki wybrać?

dywany do salonu

Dywany do salonu pełnią nie tylko funkcję ochronną względem podłogi, ale również – a być może przede wszystkim – pełnią rolę dekoracyjną i scalającą całą aranżację w spójną całość. Odpowiedni dywan powinien mieć właściwy rozmiar oraz design. Jakimi zasadami należy zatem kierować się wybierając dywany pokojowe?

Nowoczesne dywany do salonu – jaki rozmiar wybrać?

Wybierając dywany do salonu warto kierować się nadrzędną zasadą, która głosi, że tekstylia tego typu dopasowuje się do wykończonego i umeblowanego już wnętrza, nigdy zaś odwrotnie. Znacznie łatwiej jest bowiem znaleźć produkt, który swoją wielkością i wyglądem będzie odpowiadał wymarzonemu kompletowi wypoczynkowemu. Poza tym, dopiero w takim przypadku dywany pokojowe będą mogły spajać aranżację, zamiast nadawać jej kierunek. Druga niezwykle ważna zasada, według której kupuje się dywany do salonu mówi, że wszystkie obecne w nim meble wypoczynkowe – sofy, kanapy, fotele i stoliki – powinny znaleźć się na runie dywanu, nie zaś wokół niego. W wyjątkowych sytuacjach (na przykład w bardzo małym pokoju dziennym) należy dopilnować, aby na dywanie mieściły się przynajmniej przednie nóżki mebli wypoczynkowych oraz cały stolik. 

jaki dywan do salonu

Dywany do salonu – jaki kształt wybrać?

Nowoczesne dywany do salonu dostępne są najczęściej w wariancie prostokątnym lub kwadratowym, rzadziej okrągłym lub owalnym. Który z nich wybrać? Warto w tym aspekcie kierować się zasadą spójności. Jeśli stolik kawowy w salonie jest prostokątny lub kwadratowy, taki też powinien być dywan. W przypadku kiedy w pomieszczeniu dominują natomiast kształty obłe, najkorzystniej zaprezentują się w nim również dywany pokojowe owalne lub okrągłe. Można również kierować się tutaj sprawdzonym standardem, sięgając po wariant prostokątny niezależnie od wyposażenia wnętrza. 

Design dywanu do salonu – jakie wzory i kolory wybierać?

Rolą dywanu jest spajanie aranżacji, czyli łączenie wszystkich barw wykorzystanych do jej stworzenia. Dobrze również, jeśli runo ładnie komponuje się z kolorem podłogi. Ubarwienie dywanu dyktują zatem kolory ścian, parkietu i mebli. Jego odcień może służyć już natomiast osiągnięciu konkretnego efektu. Jasne nowoczesne dywany do salonu sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przestronne i przytulne. Z kolei ciemne, choć bardzo eleganckie, mogą optycznie zmniejszyć, a nawet przytłoczyć wnętrze. Inną kwestią jest praktyczność tak dobranego produktu. Na jasne dywany pokojowe nie powinni decydować się właściciele domowych pupili ani rodziny posiadające małe dzieci. Ważną kwestią jest także wzorzystość tekstyliów tego typu. Tutaj zasada jest prosta – im więcej wzorów znajduje się już w pomieszczeniu, tym bardziej jednolity musi być dywan. Minimalistyczny salon można udekorować natomiast dywanem w bardziej wyraziste desenie. 

Dywan do salonu nadaje przytulności i sprawia, że wszystkie elementy wyposażenia łączą się w jedną, harmonijną całość. Nie warto rezygnować z niego nawet w bardzo nowoczesnych pokojach dziennych, w których głównym motywem przewodnim jest bezwzględny minimalizm.